تصویری از بیل گیتس

درباره موفقیت های بیل گیتس و سبک کاری ویژه او کتابها و مقالات مختلفی نوشته شده است. مقاله زیر هم نیم نگاهی به 9 ویژگی سبک کاری او انداخته است تا شاید توجیهی برای این همه موفقیت این کارآفرین برجسته پیدا کند.

1. در مکان مناسب و زمان درست دست به کار بزن

گیتس اهمیت معامله IBM را تشخیص داد. او می دانست که آن معامله می تواند تاریخ کاربرد کامپیوتر شخصی را دگرگون کند و او بیش از شش ماه بطور خستگی ناپذیری کار کرد تا شانس موفق بودن را به حداکثر برساند.

2. عاشق فناوری باش

یکی از مهمترین جنبه های موفقیت مداوم مایکروسافت دانش و آگاهی فنی بیل گیتس بوده است.

3. هیچ کس را زندانی خود مکن

گیتس رقیب سرسختی است. هر کاری که کرده برنده شده. به عنوان یک معامله گر، این کار او را یک مذاکره کننده فوق العاده انعطاف ناپذیر می سازد.

4. افراد خیلی باهوش را استخدام کن

گیتس همیشه اصرار داشته که شرکت به بهترین ذهن ها نیاز دارد. در برخی جاها این کار به عنوان نخبه گرایی محسوب شده و انتقاد هایی را برانگیخته ولی اثرات مثبتی داشته است.

5. رمز بقا را فراگیر

گیتس به راحتی می پذیرد که رقبایش بیشتر نبردهای بازرگانی را بخاطر اشتباهات خودشان باخته اند. آنچه او به ویژه در آن مهارت دارد فرار از دام هایی است که دیگران در آن می افتند.

تصویری از بیل گیتس

6. جایگاه برتر را برگزین

درک عمیق او از فناوری به عنوان یک شیوه منحصر به فرد از ترکیب کردن داده ها به او توانایی ویژه ای داده که روند های آتی را دریابند و استراتژی مایکروسافت را هدایت و راهنمایی کند. این کار نیز مایه شگفتی در بین طرفداران مایکروسافت و مرعوب شدن رقبای آن شده است.

7. همه پایگاه ها را تحت پوشش قرار بده

عنصر مهم و کلیدی موفقیت مایکروسافت همانا توانایی آن در اداره و کنترل چند پروژه بزرگ به طور همزمان است. گیتس یک فرد چندکاره است و گفته می شود که قادر به انجام چند گفتگوی فنی بطور همزمان است.

8. یک کسب و کار جمع و جور را تدارک ببین

گیتس به حفظ یک ساختار ساده اعتقاد دارد تا او را قادر به حفظ کنترل شرکت کند. هر موقع احساس کند که خطوط ارتباطی در حال کشش یا نامشخص است او در ساده کردن ساختار تردیدی به خود راه نمی دهد.

9. همیشه مواظب کارهایت باش

اکنون بیش از دو دهه است که گیتس در بالای سر کار و حرفه خود است. در این زمان او ثروتمندترین مرد جهان است که برای کسی که هنوز در اوایل دهه چهل سالگی خود قرار دارد بد نیست. با وجود ثروت هنگفت و موفقیت هایش هیچ نشانه ای از کم شدن فعالیت گیتس دیده نمی شود. او می گوید که با این "ترس پنهان" برانگیخته می شود که ممکن است کار بزرگ بعدی را از دست بدهد. او قصد تکرار اشتباهات سایر شرکتهای مسلط کامپیوتری نظیر IBM و Apple را ندارد.

منبع: مجله موفقیت / اینترنت

 همچنین بخوانید

مشاهده همه یادداشت ها

 نظرات این مطلب

نظر شما

فرم ارسال نظر
کد
ارسال نظر

لیست نظرات

Max

Max

  • یکشنبه، 08 آذر 1388
سلام .
خيلي جالب بود . اميدوارم بتونم ازش درس بگيرم . با اينكه ايشون استاد بزرگ ما نيستن اما خوب استاد ديگران كه هستن (;
در پناه خدا شاد و سربلند باشي.
مصطفی مقدم

مصطفی مقدم

  • یکشنبه، 08 آذر 1388
مثل اینکه مشکل مرورگرتون حل شد شکر خدا. فکر می کنم ما دانش آموزان و اساتید همدیگه هستیم.

خسته نباشید استاد!
سينا

سينا

  • دوشنبه، 09 آذر 1388
چگونگی بیچاره کردن بیل گیتس

1- بیل گیتس در هر ثانیه 250 دلار آمریکا درامد داره، یعنی 20 میلیون دلار در روز و 8/7 میلیارد دلار در سال!

2- اگر 1000 دلار از دست وی بر زمین بیوفته به خودش این دردسر رو نمیده که برش داره، چون در 4 ثانیه ای که برداشتنش طول میکشه، این پول عایدش شده!

3- آمریکا در حدود 62/5 هزار میلیارد دلار بدهی داره و بیل گیتس به تنهایی میتونه ظرف 10 سال تمام بدهی آمریکا را بازپرداخت کنه!

4- او میتونه نفری 15 دلار به همه جمعیت جهان بده و باز هم 5 میلیون دلار در جیبش باقی خواهد ماند!

5- اگر مایکل جردن یعنی گرانترین ورزشکار آمریکایی هیچ غذا و آبی نخوره و همه 30 میلیون دلار درامد سالانه اش رو پس انداز کنه، 227 سال طول خواهد کشید تا به ثروتمندی بیل گیتس بشه!

6- اگر بیل گیتس رو به صورت یک کشور تصور کنیم، 37 مین کشور ثروتمند جهان میشه! یا به تنهایی درامدی برابر سیزدهمین کمپانی عظیم آمریکایی خواهد داشت، حتی بیشتر از آی بی ام!

7- اگر همه ثروت بیل گیتس رو تبدیل به یک دلاری کنیم ، میشه جاده ای از ماه تا زمین باهاش کشید که 14 بار رفته و برگشته! ولی ساخت این جاده، 1400 سال طول خواهد کشید و 713 بوئینگ 747 باید برای جابجایی این پول ها پرواز کنند.

8- بیل گیتس امسال 40 ساله میشه. اگر فرض رو بر این بگیریم که هنوز 35 سال دیگه هم زنده خواهد بود، میتونه روزی 78/6 میلیون دلار خرج کنه قبل از اینکه به بهشت بره!

9- اما اگر کاربران ویندوزهای مایکروسافت بتونن بابت هرباری که کامپیوترشون هنگ میکنه، یک دلار از بیل گیتس خسارت بگیرن، وی تنها در 3 سال ورشکست خواهد شد! حالا ببین چه خبره؟
مصطفی مقدم

مصطفی مقدم

  • پنجشنبه، 12 آذر 1388
ممنون سینا جان بابت پست جالبت درباره بیچاره کردن بیل گیتس عزیز کرده!
علیرضا

علیرضا

  • شنبه، 24 بهمن 1388
http://theoatmeal.com/comics/design_hell
نیلوفر

نیلوفر

  • دوشنبه، 12 مهر 1389
مطالب آقا سینا خیلی جالب بود. مرسی
پرده زبرا

پرده زبرا

  • جمعه، 23 مهر 1400
الان دیگه باید دید که چطور مالک کمپانی تسلا که سن به مراتب کمتری هم داره جای بیل گیتس را گرفته؟
فرم جستجو
large desktopdesktoptabletphone © royagar.com