تصویری از کاغذ مشبک و طرح لوگو

طرحی که برای این مطلب انتخاب کرده ام نشانه ای است که چند سال پیش سفارش طراحی آن داده شده بود و از آن به عنوان مثالی برای پرداختن به مراحل استاندارد طراحی و ارائه یک نشان استفاده خواهم کرد.

1. جمع آوری مشخصات سفارش

معمولاً مشخصات و اطلاعات لازم طی یک یا چند جلسه با متقاضی جمع آوری می شود. در این جلسه با مطرح کردن سوالات ساده در مورد هدف کارفرما و مواردی که برای وی مهم است اطلاعات کافی را کسب کنید و حتماً از نکات کلیدی یادداشت برداری کنید. مشخصاتی که در مورد مثال ما بدست آمد از این قرار بودند:

نام نشانه: دوستان.
موضوع: گروه موسیقی دوستان (استاد پرویز طاهری).
موارد مطرح شده توسط متقاضی برای اعمال در نشانه: زیبا و خاص باشد، نشان دهنده موسیقی باشد، قابلیت تندیس شدن برای چسباندن و یا سنجاق شدن روی لباس های اعضای گروه را داشته باشد، کلمه دوستان در آن بکار برده شود.
مواردی که توسط طراح باید در نظر گرفته می شد عبارت بودند از: جذابیت، تکراری نبودن، به روز بودن، قابلیت تبدیل به مهر و حجم، رابطه داشتن با موضوع.

2. اتود زدن برای نشانه

در مرحله بعد شروع به جمع آوری المانهای موسیقی و سپس اتود زدن کلمه دوستان و تلفیق و بازی با آنها کردم؛ مسلماً در این مرحله قوه تفکر و قدرت تخیل بسیار مهم و با اهمیت است.

مثلا من برای این نشان؛ از المان کلید سل و تلفیق آن با کلمه دوستان بهره بردم. سپس بعد از انتخاب چند اتود و مشورت با دوستان و تجزیه تحلیل طرح ها، دو نمونه را انتخاب و روی آنها شروع به کار کردم. باید اشاره کنم که بهتر است در مرحله ای که با دیگران مشورت می کنید از مشورت دو گروه بهره گیرید. اول گروهی که دید و سواد بصری خوبی دارند و گروه دوم افرادی که دید و سواد بصری آنها معمولی و در سطح افراد جامعه است. مسلماً مشورت با این افراد باعث خواهد شد که کار خود را قبل از ارائه هم از لحاظ حرفه ای بسنجید و هم از لحاظ عمومی.

3. بحث و گفتگو با سفارش دهنده

سپس از متقاضی دعوت نمودم و اتودها را نما��ش دادم. این مرحله هم بسیار مهم است ما باید توجه داشته باشیم که اغلب متقاضیا ن از دید و سواد بصری متوسطی برخوردار هستند، پس باید در این مرحله درباره ویژگی ها، خصوصیات و المانهایی که برای طراحی نشان به کار بردیم صحبت نموده و فرد مخاطب را کاملاً متقاعد نماییم. این دیگر به تبحر و تجربه یک طراح باز می گردد که چگونه کار خود را ارائه دهد.

4. اجرای نهایی

پس از تایید یک طرح به مرحله اجرای فاینال می رسیم. در این مرحله باید طرح اتود خود را بر یک پایه استاندارد طراحی نموده و ایرادات جزئی آن را رفع و برای آن یک شناسنامه تعریف نمایید.

مراحل طراحی شناسنامه برای نشانه

طرح اولیه روی صفحه مشبک

جهت استاندارد نمودن طرح اولیه، آنرا در یک صفحه مشبک رسم می نماییم. اندازه هر خانه از این صفحه را یک میلیمتر در نظر می گیریم.

خط کرسی و خطوط پایه طرح

سپس خط کرسی و خطوط فرعی و پایه را ترسیم می نماییم. این صفحه اصلی بیس کار ما می باشد. یک طراح با در اختیار داشتن این صفحه در هر زمان و مکانی می تواند همان چیزی را که ما خلق نموده ایم مجدداً طراحی نماید.

طرح رنگ آمیزی شده

در این مرحله یک کپی از تصویر شماره 2 گرفته، خطوط راهنما را حذف و آنرا رنگ آمیزی می کنیم. سپس کد رنگ و یا رنگ ها را بر اساس سیستم RGB ,CMYK و سیستم CMYK PROCESS که سیستمی برای چاپ است ارائه می دهیم. با ارائه این صفحه، هر چاپخانه ای در هر کجای دنیا می تواند نشان ما را با یک رنگ خاص تعریف شده چاپ نماید.

 طرح در حالت سیاه و سفید

و در نهایت لگو را سیاه و سفید کرده تا نشان دهیم که در حالت تبدیل به مهر به چه شکلی در خواهد آمد. طراح علاوه بر این صفحات می تواند صفحات دیگری به شناسنامه خود اضافه کند. مانند صفحه توضیحات درباره نشان و المان های به کار رفته در آن و...

و در پایان

در پست بعدی مطالبی در مورد برند و جایگاه یک نشانه تصویری در این دوران ارائه خواهد شد.

 همچنین بخوانید

نشانه ها، بخش دوم: شیوه استاندارد طراحی و ارائه لوگو

نشانه ها، بخش دوم: شیوه استاندارد طراحی و ارائه لوگو

در بخش اول نشانه ها در دنیای گرافیک، مباحثی درباره انواع نشانه ها، کاربردها، خصوصیات، تقسیم بندی ها و ... مطرح شد. در بخش دوم شیوه استاندارد طراحی و ارائه یک نشانه را بصورت قدم به قدم بررسی خواهیم کرد.

نشانه ها، بخش اول: مقدمه ای بر طراحی لوگو

نشانه ها، بخش اول: مقدمه ای بر طراحی لوگو

در این مقاله در مورد مبانی طراحی لوگو شامل مراحلی که در طراحی یک لوگو باید مورد توجه قرار گیرند، خصوصیتهای یک آرم امروزی، تقسیم بندیها و انواع آرم و نشان با زبانی ساده آشنا خواهید شد.

طراحی گوی شیشه ای توسط CorelDRAW

طراحی گوی شیشه ای توسط CorelDRAW

در این پست قدم به قدم به طراحی گویی شیشه ای با نرم افزار قدرتمند CorelDraw خواهیم پرداخت که می تواند کارایی های متفاوتی داشته باشد. از مهمترین مواردی که خواهید آموخت می توان به چگونگی رسم اشکال پایه هندسی، نحوه رنگ آمیزی اشکال با گرادیان چند رنگی، چگونگی تبدیل اشکال پایه هندسی به منحنی و ویرایش اضلاع آن، ترکیب دو شکل مستقل، بدست آوردن یک شکل جدید توسط حذف دو شکل مجزا از همدیگر و تنظیم دقیق شفافیت یک شکل اشاره کرد.

5 دلیل برای همکاری با یک وبلاگ

5 دلیل برای همکاری با یک وبلاگ

بخاطر زندگی در عصر دیجیتال، حضور Online شما خیلی مهم است. همکاری با یک وبلاگ روش کاملی برای رسیدن به این هدف است. با اینکار شما نام خودتان را در میان همکاران خلاق و مشتریان بالقوه خود مطرح خواهید کرد. در این پست من در 5 دلیل شرح خواهم داد که چرا هر طراحی باید با وبلاگها همکاری کند و این چطور به تخصصش کمک خواهد کرد.

مشاهده همه یادداشت ها

 نظرات این مطلب

نظر شما

فرم ارسال نظر
کد
ارسال نظر

لیست نظرات

امیر حافظی

امیر حافظی

 • یکشنبه، 29 فروردین 1389
سلام دوست عزیز

از نظر من این لوگو مشکل اساسی دارد
1- حرف " د " خیلی به "‌و " چسبیده
2- حرف " ن " مانند حرف " ل "‌شده
و از همه مهم تر اینکه اصلا خوانا نیست
و ...
بیگانه

بیگانه

 • دوشنبه، 28 تیر 1389
اتفاقا برخلاف نظر دوستمون از نگاه من لوگی زیبایی است. تیریک می گم به شما.
کاش اتودهای دیگه ای رو هم که برای این گروه طراحی کردی میزاشتی.
شبكه ملي فرهنگ

شبكه ملي فرهنگ

 • یکشنبه، 03 مرداد 1389
شبكه ملي فرهن�� در مسابقه آرم و لگوي اين شبكه ازطراحان خلاق دعوت به همكاري مي¬كند. فرصت را از دست ندهيد.
آدرس : WWW.INCN.IR
حامد

حامد

 • دوشنبه، 08 شهریور 1389
امیر حافظی عزیز با سپاس از نظری که ایراد فرمودید .
نخست بهتره یک مرتبه دیگر به مطالب ارائه شده نگاهی بیاندازید .
در هیچ کجای مطلب عنوان نشده که نشانه ارائه شده یک لگو است .
همچنین توضیحات در مورد نشانه فوق در مطالب فوق داده شده است .
حامد

حامد

 • دوشنبه، 08 شهریور 1389
دوست عزیز بیگانه تویی که نمی شناسمت
برای نظری که دادید سپاسگزارم
ارائه این نشان تنها به عنوان یک مثال برای درک بهتر مطلب بوده ، البته اگر اتود های دیگر هم در مطلب گنجانده می شد شاید درک آن را برای دوستان عزیر بهتر می کرد.
نیلوفر

نیلوفر

 • دوشنبه، 12 مهر 1389
نشانه جالبی است اما حروف دال و واو و سین به نظر در حال سقوط است.تا و نون حالت ایستایی خود را حفظ کرده اما حروف ماقبل آن در حال واپگون شدن است و از انسجام خوبی برخوردار نیست.
حامد

حامد

 • چهارشنبه، 14 مهر 1389
نخست از نقدی که کردید ممنونم امیدوارم از این به بعد دوستان نظر خودشون را در مورد مطالب ارائه شده بنویسند . این نشانه تنها مثالی است در باره مطالب
فرهاد

فرهاد

 • ﺳﻪشنبه، 27 اردیبهشت 1390
با سلام
فارغ از اينكه آرم نمونه خوب طراحي شده يابد .....
با يد بگم مطالب ارائه شده واقعا خوب ومفيد بود ، براي من كه سالها طراحي آرم و لوگو انجام دادم اعتراف مي كنم مطالب آموزنده اي بود كه نمي دونستم .
منتظر بقيه مقالات هستم .
خيلي خيلي ممنون.......
امیر علی انوری

امیر علی انوری

 • پنجشنبه، 26 خرداد 1390
واقعا آموزش با حالی بود من که خیلی خوشم آمد البته باید بگم این طرح هم طرح خیلی عالی بود ولی حیف نمیشه خوندش .
راستی دوست عزیز منم خیلی دوست دارم طراحی آرم را یاد بگیرم .
اگر امکانش است لطفا مقاله ی پی دی اف در این زمینه آموزشی برای ما کار بران آماده کنید .
راستی این برنامه که این آرم را باهاش طراحی کردین اسمش چی است ؟
ممنونم از اینکه به نظرات کاربران احترام قائل میشوید .

با تشکر انوری از مشهد
حامد اشکانی

حامد اشکانی

 • دوشنبه، 30 خرداد 1390
فرهاد و امیر عزیز از نظر هایی که دادید ممنونم ،
دوست عزیزم (آقای مقدم ) همیشه لطف می کنه و پیام هاتون را به موقع برام می فرسته و من گاهی به دلیل مشغله یادم میره که سوال ها را پاسخ بدم .
در جواب امیر عزیز باید بگم که نرم افزار ها گرافیکی این روزها زیادند ولی من شخصا بیشتر کارهام را با نرم افزار کرل دراو انجام میدم .
وسعت وانوع طراحی نشانه هم همان طور که در مقالات 1 و 2 اشاره کردم قابل ارائه است .
امید وارم به زودی مطالب جامع تر را در اختیارتون با همیاری مدیریت سایت قرار بدم.
محمد حسن

محمد حسن

 • شنبه، 11 تیر 1390
با سلام.
این لوگو تایپ از نظر زیبایی شناسی زیباست، اما اگر هدف خوانده شدن باشد کمی ناخواناست.
نکتهدیگر اینکه اگر در اندازه های کوچک استفاده شود ممکن است فواصل بین حروف (فضای منفی) از بین برود. به نظر من این فواصل میتوانست کمی بیشتر باشد.
حامد اشکانی

حامد اشکانی

 • شنبه، 11 تیر 1390
محمد حسن عزیز ، از نظری که دادی ممنونم . بخش اول نظرت کاملا در مورد طراحی لگو درسته مهمترین اصل در طراحی لگو ، خوانایی هستش که البته در بخش اول طراحی نشانه به اون اشاره کردم . نکته قابل توجه اینه که نشانه دوستان همانطور که اشاره کردم یک نشانه است نه یه لگو .
ضمنا تمامی نشانه ها باید قابلیت اجرا در ابعاد کوچک و بزرگ و همچنین تبدیل شدن به حجم و یا انمیشن به صورت 3 بعدی و همچنین استامپ را داشته باشند .
نشانه فوق هم قبلا اجرا شده و کلیه موارد بالا را دارا می باشد.
سپاسگزارم
همتی

همتی

 • یکشنبه، 16 اسفند 1394
سلام لطف می کنید در مورد گاید لاین در طراحی لوگوتایپ مطلب بگذارید؟
سعید

سعید

 • شنبه، 04 اردیبهشت 1395
سلام
از مطلبتون واقعا استفاده کردم .
و از عزیزانی که نظر مینویسند خواهشم این هست که نظر بنویسند و اظهار فضل نکنند.
فرم جستجو
large desktopdesktoptabletphone © royagar.com